Monday, June 6, 2011

Menu plan and grocery trip for week of June 5th

Welcome to week 2 of weekly grocery planning!  This week was easy in that I only have 4 days to plan, but difficult in that we'll be leaving for 10 days, so I want to eat up as much as possible from the fridge before we go.

Dinner:  Take and bake pizza, ice cream (not a very healthy model, I know)

Breakfast:  Maple Oatmeal, Cantaloupe
Morning Snack:  Smoothie
Lunch:  Peanut Butter Cracker Sandwiches, Corn, Strawberries, Pretzels
Afternoon Snack:  Cheese Cubes
Dinner:  Baked Ziti, Salad, French Bread

Breakfast:  French Toast, Grapes
Morning Snack:  Applesauce
Lunch:  Roast, Potatoes, Carrots, Apple Slices, Roll
Afternoon Snack:  Smoothie
Dinner:  Tuna Salad Sandwiches, Pretzels, Carrot Sticks

Breakfast:  Zucchini Bread, Banana
Morning Snack:  String Cheese
Lunch:  Honey Glazed Chicken Legs, Mac 'n Cheese, Broccoli, Blueberries
Afternoon Snack:  Cookie
Dinner:  BBQ Beef Sandwiches, Leftover Mac 'n Cheese, Green Beans

Breakfast:  Shredded Wheat, Juice
Morning Snack:  Granola Bar
Lunch:  BBQ Beef Quesadillas, Carrot Sticks, Oranges
Snack:  Ice Cream


We will be doing a lot of cooking from home (Hubby's sis's house) during the next week, so even on the road, there will likely be a meal plan.

This week's menu is linked at Menu Plan Monday on

Oops, I almost forgot about the grocery trip.

Moser's (got this on Friday evening-picked up a few things * for my Mom)
Log Cabin Natural Table Syrup - $3.99*
Tootsie Rolls - $1
Organic Ketchup - $1.89
2 Seedless Watermelons - $5.98* (1 for Mom)
1 Cantaloupe - $..97
5.67 lb. Bananas - $2.21
Total = $16.80

2 bags pretzels - $2.00
1 pound macaroni - $1.12
Blu Diamond Sea Salt Cracker Chips (gluten free for middle daughter) - $2.50
Full Circle Organic Whole Wheat Crackers - $3.69
Glutino Original Crackers - $4.69
Quinoa Elbow Macaroni - $2.99
3 boxes Freezer Bags - $5.01
3.36 Braeburn Apples - $3.33
1.90 Organic Gala Apples - $3.21
2 pounds strawberries - $2.99
2.14 pounds organic grapes - $5.31
20 Chicken Legs - $7.21
Total = $46.33

16" take and bake pizza - $6.99
Pineapple - $.99
4 pounds oranges - $2.49
3 pounds onions - $1.49
Onion Powder - $.99
Total  = $13.56

1/2 gallon cookies and cream ice cream - $2.53
1/2 gallon rocky road ice cream - $2.53
Total = $5.30

Total for week 2 groceries = $81.99
Have a great week!

1 comment:

  1. Looks good, hey pizza and ice cream is ok once in a while, my dinner last night was rice krispies..


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...